SR: XXY CZ

XXY (2007), argentinský film Lucíi Puenzo se zabývá otázkou pohlaví a sexuality. Zpočátku se zdá být mírně přímočarý a člověk očekává jakousi napnutou romanci, zjitřenou mystyckým kouzlem osobnosti hlavní hrdinky a mořskými želvami. Pak se ale odebere do velmi odlišných končin.

O lidské sexualitě obecně se najspíš nedá říct nic jiného, než že každý člověk je jedinečný ve svém cítění, a zároveň zůstává zcela důstojný a rovnocenný se všemi ostatními lidmi. Zjevně je to ale nutné připomínat.

Film skvěle zobrazuje některá zásadní dilemata postav a jejich intenzivní emoce ve scénách bez dialogu a akce. Dvě dívky ve sprše,  nebo rozhovor s mužem z benzínové pumpy jasně říkají vše o pocitech, které nelze popsat slovy. Je to zásluha dobrého vyprávění a skvělých herců.
Hlavní hrdinka je úžasná. Má naprosto dokonalé charisma, stejně jako většina lidí z jejího okolí. Čím déle tyto lidi poznáváme, tím více si přejeme být s nimi. I to nám film dovoluje. A sedí-li tři mladí lidé u ohně a pomalu pijí, nečekáme od nich nic a pouze opatrujeme čas, který s nimi strávíme.

Advertisements

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s

%d bloggers like this: